Rozmowa z projektantką Ekateriną Ageevą

30 lipca 2022

- Od jak dawna zajmujesz się projektowaniem? Gdzie to wszystko się zaczęło?

- Myślę, że zawsze byłem projektantem. Najpierw szkoła artystyczna, potem szkoła plastyczna, wydział projektowy. Potem poszedłem do mojego ulubionego zawodu - instytutu. Od 2004 roku pracuję jako projektant w organizacjach. 2010-2019 prywatna praktyka.

- Co jest dla Ciebie najtrudniejsze w projektowaniu?

- Najtrudniejszą rzeczą w projektowaniu jest wyznaczenie właściwego kierunku, a potem wszystko samo się załatwia.

- Co jest głównym hajsem w Twoim zawodzie?

- Brzękiem dla mnie jest proces twórczy. Najpierw pojawia się wyobrażeniowa wizja przestrzeni, potem bardziej szczegółowe badania, a następnie ekstrawagancja w postaci uświadomienia sobie, że układanka jest kompletna. A potem przychodzi praca: szkice, rysunki, zgody, wybór materiałów i budowa. Meta to także emocjonalne przeżycie.

- Jaki jest Twój ulubiony styl projektowania w Twojej pracy i dlaczego?

- Uwielbiam przestronne wnętrza zalane światłem, gdzie przez duże szklane okna można kontemplować naturę Dobry widok z okna to najlepszy luksus. Mój ulubiony styl, czyli minimalizm, doskonale sprawdza się w takich wnętrzach. Właściwy minimalizm wcale nie jest zimny, jak niektórzy zakładają. Jest ciepły i przytulny dzięki naturalnym materiałom, odpowiedniemu oświetleniu, wygodnym meblom i innym profesjonalnym trikom. Łatwo się w nim także oddycha, marzy i relaksuje.


- Najprostsza wskazówka, jak szybko udekorować wnętrze.

- Szybko przekształć wnętrze za pomocą prostych przedmiotów w tej samej palecie kolorów, takich jak dywan, panel ścienny i kilka poduszek na sofie. Dodaj przytulny akcent za pomocą lampy podłogowej.

- Najciekawsza praca w Twojej karierze i dlaczego?

- Każdy projekt jest na swój sposób ciekawy, trudno wyróżnić jeden. Mam duże zainteresowanie pracą przy wnętrzach publicznych. Jest tu więcej miejsca na wyobraźnię.

- Jakich rad udzieliłabyś komuś, kto rozpoczął samodzielny remont?

- Miej cierpliwość, energię, czas i pieniądze. Możesz też skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta, który pomoże Ci to wszystko zapisać.

- Każda kreatywna osoba ma swoje źródła inspiracji. Skąd więc czerpiesz inspiracje?

- Inspiracja zawsze pochodzi z procesu, jak apetyt z jedzeniem. Uwielbiam odwiedzać profesjonalne wystawy. Obserwowanie pracy kolegów celebrytów, ich skali i odwagi inspiruje mnie do robienia wielkich rzeczy.